Inwestorzy często stoją przed dylematem jaki materiał wybrać do wykończenia własnego domu. Przykładem może być otynkowanie budynku. Dawniej stosowano wapień, potem tynki cementowo-wapienne kraków, a następnie gipsowe.

Dzisiaj popularniejszym wariantem jest ten ostatni, jednakże czasami osoby zajmujące się wykończeniem wybierają nieco inne produkty. Szczególną popularnością cieszą się tynki cementowo-wapienne w Krakowie . Są stosowane w przestrzeniach wewnątrz i zewnątrz budynków. Niestety gipsowe nadają się wyłącznie do mniej wymagających ścian, ponieważ nie są zbyt trwałe na zmienne czynniki atmosferyczne. Tynkom cementowo-wapiennym nie przeszkadza zawilgotnienie, więc śmiało można używać ich do elewacji swojego domu.

Jak doskonale wiemy w domu także przydaje się ich właściwość. Odporność na wilgoć będzie świetnym sposobem na potencjalne problemy w łazience. To właśnie tam jest największe nawilżenie powietrze i stały kontakt z parą wodną. Używając materiałów odpornych na zawilgocenie gwarantujemy mniej komplikacji związanych z odpadaniem kawałków tynku ze ściany. A w jaki sposób można wykonać taki materiał? W dzisiejszych czasach nie trzeba być szczególnym mistrzem w zarabianiu materiału, by uzyskać najlepszy możliwy efekt. W sklepach z materiałami budowlanymi (zarówno tymi malutkimi prowadzonymi od wielu lat przez jedną rodzinę, jak i tymi wielkopowierzchniowymi, po których jeździ się wózkami sklepowymi) znajdują się specjalne worki z gotowym materiałem. Oczywiście jest on suchy. Dlaczego producenci nie ułatwili klientom tego zadania i nie rozrobili go od razu? Ponieważ tynk schnie i utwardza się, więc gotowy produkt byłby niemożliwy do aplikacji na ścianę. Na całe szczęście w worku znajduje się instrukcja użycia. Wystarczy w dobrych proporcjach dolać wodę, wymieszać i gotowe.