Śmierć bliskiej osoby to zawsze traumatyczne wydarzenie. Rodzina musi poradzić sobie nie tylko ze stratą, lecz także z techniczną strona organizacji pogrzebu. Transport zwłok z zagranicy jest dodatkowym obciążeniem dla rodziny i bliskich zmarłego.

Organizując międzynarodowy transport zmarłych  należy pamiętać o wielu kwestiach, m.in.:
– dokumentach i wszystkich niezbędnych formalnościach
– wybraniu sposobu transportu (lądowy, lotniczy, promowy)
– możliwości współpracy z ambasadami i konsulatami zagranicznymi
– konieczności przetłumaczenia aktów zgonu i pozostałych dokumentów (decyzje, zezwolenia, przepustki).
Na szczęście w dzisiejszych czasach międzynarodowy transport zmarłych nie jest już tak trudny i wymagający dla rodziny i bliskich. Wiele firm zajmujących się międzynarodowym transportem zwłok oferuje kompleksowe usługi zajmując się wszystkimi formalnościami, organizacją przewozu (bądź przelotu), zapewnienie chłodni, sal pożegnań a nawet oprawy muzycznej pogrzebu. Co więcej, z wieloma firmami proponującymi międzynarodowy transport zmarłych współpracować można przez internet.Skontaktować można się z takimi firmami telefonicznie lub mailowo, wszelkie wnioski i upoważnienia można zlecić drogą mailową, w ten sposób można także podpisać umowę na wykonanie przewozu zwłok. Należy pamiętać, że międzynarodowy transport zmarłych różni się w procedurach i organizacji od transportu krajowego.

Jeśli nikt z rodziny nie jest w stanie przybyć osobiście do kraju, w którym przebywa zmarły, to konieczne jest reprezentowanie rodziny w placówkach dyplomatycznych. Trumny i urny również muszą spełniać wymagania transportu międzynarodowego. Jest wiele profesjonalnych firm, które od długiego czasu działają w branży pogrzebowej i kompetentnie zajmą się międzynarodowym transportem zmarłych pomagając każdemu, kto znajdzie się w tej trudnej sytuacji.