Szalowanie to działania budownicze dzięki, którym możliwe jest nadanie betonowi odpowiedniego pożądanego kształtu. To tzw. tymczasowa konstrukcja wytworzona z różnego rodzaju materiału – drewna, metalu, aluminium, itp.

Jak można wykorzystać szalunki w budownictwie? Jakie można wyróżnić rodzaje szalunków? Czy możliwe jest wynajęcie szalunków budowlanych?

Szalunki czyli potocznie mówiąc deskowanie, rynna do której wlewany jest świeży beton, który po wyschnięciu zachowuj nadany wcześniej kształt. Szalunki w budownictwie dzielą się na kilka rodzajów i typów. Można wśród nich wyróżnić:
– szalunki do wykopów – wykorzystywane do wykopów każdego rodzaju prac i zróżnicowanego gruntu. Uniemożliwia zasypanie wykopanej rynny czy powierzchni piaskiem i innymi elementami ziemi. Stosuje się tutaj szalunki lekkie, średnie, bądź ciężkie.
– szalunki stropowe – elementy do podtrzymywania konstrukcji stropu. Najczęściej wykonywane z drewnianego materiału. Dość popularnym rozwiązaniem jest również stosowanie płyty OSB. Szalunki stropowe dzielimy na: dźwigary, podpory oraz stolik szalunkowy.
– szalunki ścienne – wykorzystywane do zabezpieczenia różnorodnych otworów w ścianie, jak również usztywnianie ich.

Najczęściej stosuje się je przy otworach okiennych lub przebicia na drzwi. Szalunki wynajem daje możliwość wypożyczenia elementów budowalnych w dostosowanej cenie. Dzięki tego rodzaju usługom, możliwe jest pozyskanie fachowych i specjalistycznych narzędzie do konkretnych prac. Podczas wynajmu wykonywane są dodatkowe usługi takie jak: transport szalunków, projektowanie i rozmieszczenie elementów, doradztwo, pomoc w doborze najskuteczniejszego i najbardziej efektywnego rozwiązania. W ofercie firmy wynajmującej znajduje się szeroka gama profesjonalnych narzędzi dedykowana zarówno firmo, przedsiębiorstwom, jak i prywatnym inwestorom.