Przed przyjściem na świat małego człowieka zwykle jego rodzice są na tyle przejęci, że starają się przygotować na tą chwilę najlepiej jak tylko potrafią. Oprócz prowadzenia zdrowego stylu życia, dokształcania się w szkołach rodzenia i czytania całego stosu pozycji na temat dzieci, przyszli rodzice starają się również odpowiednio przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka rodziny.

Pół biedy, jeśli jest to kolejny maluch w rodzinie, wtedy bardzo przydatne okazuje się zdobyte już doświadczenie oraz wszelkie akcesoria używane w niemowlęctwie przez starsze dziecko. Wtedy zazwyczaj proces przygotowania pokoiku przebiega sprawnie i bez większych zakłóceń. Gorzej jeśli rodzice jeszcze nie wiedzą jak przygotować się na przybycie na świat ich największego skarbu. Tu z pomocą na pewno przybędą dziadkowie i wszyscy, którzy już kiedyś mieli przyjemność przeżywać te piękne chwile.

Oprócz wybrania koloru ścian i mebelków do pokoiku dziecięcego, szczególną uwagę trzeba zwrócić na centralny i najważniejszy dla malucha punkt programu, czyli łóżeczko. Niemowlę będzie spędzać większość swojego czasu i do pewnego momentu będzie to najważniejsze miejsce w jego świecie – oprócz czułych objęć mamy i taty oczywiście. Z samym wyborem łóżeczka nie powinno być większych problemów, bowiem sprawdzony od lat model łóżeczka, z drobnymi modyfikacjami, obowiązuje od wielu pokoleń, a jego przydatność sprawia, że niewiele się w tej materii zmieni. Dużo więcej problemu może stanowić pościel do łóżeczka oraz ochraniacz do łóżeczka, a zwłaszcza decyzja czy w ogóle warto go zastosować.

Co do pościeli to bardzo istotne jest, żeby pościel do łóżeczka wykonana była z odpowiednio miękkiego, oddychającego materiału oraz posiadała wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa. Zwykle producenci tego typu akcesoriów przykładają bardzo dużą wagę do tego, żeby ich wyroby zapewniały dzieciom maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa. W związku z tym warto kupować produkty renomowanych producentów i jeśli chcemy oszczędzać to skupmy się raczej na wzorze pościeli. Tak, tak drodzy rodzice rzeczy ozdobione postaciami ze znanych bajek są droższe ze względu na licencje, które musi opłacić producent. Sami się zresztą wkrótce przekonacie.

Jeśli chodzi o ochraniacze do łóżeczka, mowa tu o tych, które mają uniemożliwić wsadzenie przez dziecko rączki lub nóżki między szczebelki, to konieczność ich stosowania stale jest przedmiotem sporu. Jedni eksperci uważają, że jest to zabezpieczenie konieczne inni, że absolutnie niepotrzebne i samo w sobie może stwarzać dodatkowe problemy związane na przykład z zakłócaniem cyrkulacji powietrza w łóżeczku, czy możliwością zaplątania się dziecka w tasiemki mocujące ochraniacz do szczebelków.

Decyzję o tym czy taki ochraniacz stosować, czy też sobie darować musicie drodzy rodzice podjąć sami. Najlepiej w tej kwestii zasięgnąć opinii doświadczonej położnej lub pediatry, które niejedno już w życiu widziały i z pewnością będą mogły opisać nam zagrożenia związane z używaniem podobnych ochraniaczy.