Róże to roślina uważana przez wielu za najpiękniejszą roślinę, jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe, czy nawet kwiaty cięte. Jest to również bardzo charakterystyczna roślina, występująca w wielu różnych miejscach, głównie z tego względu, iż jest ona bardzo prosta w uprawie. W jaki sposób jednak najlepiej o nią dbać i ją pielęgnować?

Zwróć uwagę na wymagania konkretnej odmiany

Róże mogą występować w wielu różnych odmianach, takich jak na przykład róże pnące, róże wielkokwiatowe, rabatowe czy miniaturowe. Każda z tych odmian nie dość, że charakteryzuje się nieco innym wyglądem, również różni się od pozostałych wymaganiami dotyczącymi jej wzrostu i sadzenia. Szkółka róż Hyżowie czy też jakiekolwiek inne miejsce, w których kupujemy róże, powinny nam udzielić odpowiednich informacji o wymogach sadzenia i pielęgnacji danej odmiany.

Wybierz odpowiednie miejsce

Chcąc zasadzić róże w swoim ogrodzie, przede wszystkim należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Róże lubią dużo słońca, stąd też zdecydowanie warto po prostu sadzić je w najbardziej nasłonecznionych miejscach, by były one oświetlone przez minimum pół dnia. Roślina ta wtedy nie tylko będzie miała sporo słońca do wzrostu, lecz także będzie się najpiękniej prezentować. Należy jednak pamiętać, by było to miejsce raczej spokojne, nienarażone na wiatry i przeciągi.

Zadbaj o dobre podłoże

Mimo iż róże są bardzo łatwe w uprawie, mają one swoje wymagania dotyczące sadzenia oraz pielęgnacji. Warto zapewnić roślinom wszelkie wymagania, gdyż pozytywnie wpływa to na ich rozwój, przy czym ich ignorowanie może dopuścić nawet do przesuszenia rośliny. W kwestii podłoża najlepiej sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta, dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę i odznaczająca się pH pomiędzy 6,0 a 7,0.

Posadź róże w odpowiednim czasie

Jeśli chodzi o czas sadzenia róż, tak naprawdę można robić to już w czasie wczesnej wiosny, czyli na przełomie marca i kwietnia bądź też podczas jesieni, a więc od września do października. Wiele osób jednak sądzi, iż to właśnie jesień jest lepszą porą na sadzenie róż, ponieważ roślina ta lepiej się wtedy ukorzenia, a więc i szybciej rozpoczyna wegetację.

Dobrze podlewaj

Podlewanie to wręcz niezbędny element pielęgnacji każdej rośliny. W przypadku róż jest ono naprawdę bardzo ważne. Bardzo istotne jest, by pamiętać o tym, by obficie podlać róże zaraz po jej posadzeniu, gdyż inaczej róża może się przesuszyć. Po posadzeniu również powinno się raczej obficie podlewać róże, lecz należy robić to rzadko. Woda będzie mogła wtedy wnikać do głębszych warstw gleby. Najlepiej jest podlewać róże mniej więcej raz na dwa tygodnie, wykorzystując do tego wodę deszczową.